Ministranci

przy parafii Świętego Stanisława Kostki w Gdyni

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2008-10-07 17:09:57

ziemniak93

Administrator

2438875
Call me!
Zarejestrowany: 2008-05-04
Posty: 213
Punktów :   

O RÓŻAŃCU...

O RÓŻAŃCU...



Dziś można mieć różaniec duży lub mały, czarny lub biały, na palec lub do ręki, a ostatnio nawet podobny do karty elektronicznej. Czy to oznacza, że często modlimy się na różańcu? Czy modlą się nim także ministranci?


Jak często ty odmawiasz tę modlitwę?


Ojciec Święty Jan Paweł II pisze w Liście o różańcu: „Od mych lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym” (RVM 2). A więc Ojciec Święty nie zaczął modlić się na różańcu dopiero, gdy poszedł do seminarium lub, gdy został wybrany na Stolicę Piotrową. Poznał tę modlitwę dużo wcześniej, w dzieciństwie. W młodości już ją stale odmawiał. Z roku na rok stawała się ona dla niego coraz bardziej umiłowaną modlitwą. W dalszych latach swego życia nie tylko z niej nie zrezygnował, ale odkrywał w niej coraz większe bogactwo i piękno.

Co zrobić, aby w życiu duchowym każdego ministranta modlitwa różańcowa miała ważne miejsce oraz żeby tak jak Ojciec Święty pozostał on jej wierny w dalszych latach życia? Trzeba starać się coraz lepiej rozumieć, dlaczego ta modlitwa jest czymś wspaniałym i dlaczego modlą się nią papieże i biskupi, kapłani i siostry zakonne, rodzice i dzieci, zdrowi i chorzy. Jest jeszcze inny sposób zainteresowania się Różańcem. Polega on na naśladowaniu świętych. Patrzymy na to, jak oni się modlili, naśladujemy ich, prosząc ich przy tym o pomoc.


Codzienny rytm Różańca


Jan Paweł II wyznaje w cytowanym już liście: „Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy. Dwadzieścia cztery lata temu, 29 października 1978 roku, zaledwie w dwa tygodnie po wyborze na Stolicę Piotrową, tak mówiłem, niejako otwierając swe serce: różaniec «to modlitwa, którą bardzo ukochałem»... Tymi słowami, drodzy Bracia i Siostry, wprowadzałem pierwszy rok mego pontyfikatu w codzienny rytm różańca”.

Co to jest „rytm Różańca”? Co znaczy piękne określenie mówiące, że Ojciec Święty wprowadza swoje zadania w „codzienny rytm różańca”? Mówi o tym, że jego działania są przeplatane modlitwą różańcową. Ta modlitwa powraca z wielką regularnością, rozpoczyna i kończy pracę, oplata spotkania i rozmowy, pomaga przygotować się do Mszy Świętej i wyrazić dziękczynienie za jej celebracje. W „rytmie różańca” ukryte są wszystkie tajemnice życia Jezusa i Maryi. Są tam przeżycia radosne i bolesne, jest codzienny trud pracy i chwała zmartwychwstania.


Różaniec a Eucharystia

Często odmawiamy Różaniec przed Mszą Święta lub po jej zakończeniu. Choć obydwa przeżycia przybliżają nas do Jezusa, to jest między nimi różnica. Ojciec Święty tak o niej pisze: „jeśli liturgia, jako działanie Chrystusa i Kościoła, jest zbawczym działaniem w pełnym tego słowa znaczeniu, to różaniec, jako «medytacja» o Chrystusie z Maryją, jest zbawienną kontemplacją. Zagłębianie się, tajemnica po tajemnicy, w życie Odkupiciela sprawia bowiem, że to, co On zdziałał, a liturgia aktualizuje, zostaje dogłębnie przyswojone i kształtuje egzystencję” (RVM 13).

Może te słowa są trudne, ale wyjaśniają wspaniałą prawdę. W czasie Mszy Świętej Pan Jezus uobecnia dla nas całe swoje życie, a szczególnie śmierć i zmartwychwstanie. Jeśli rozważamy w Różańcu tajemnice życia Jezusa, to wtedy lepiej rozumiemy, co otrzymaliśmy w czasie Mszy Świętej i Eucharystia bardziej przemienia nasze życie. Papież mówi, że liturgia jest „zbawczym działaniem”, a odmawianie Różańca jest „zbawienną kontemplacją”. W Różańcu rozważamy to, co przeżywamy w czasie Mszy Świętej. Dlatego odmawiając przed nią Różaniec przygotowujemy się do pełnego w niej uczestnictwa. Odmawiając go natomiast po Mszy Świętej przyczyniamy się do tego, że Eucharystia bardziej przemienia nasze życie.


Modlitwa

Panie Jezu, daj mi łaskę chętnego odmawiania Różańca. Pomóż mi rozważać w nim piękne prawdy o Twoim narodzeniu i życiu w Nazarecie, o Twoim nauczaniu i ustanowieniu Eucharystii, a także o Twojej męce i zmartwychwstaniu. Naucz mnie, Panie Jezu, przez modlitwą różańcową przygotowywać się do udziału we Mszy Świętej, w czasie której pełnię świętą służbę. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.




ks. Stanisław Szczepaniec - członek Podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.public-ventrilo.pun.pl www.ekstramenager.pun.pl www.vagpmi.pun.pl www.narutoninjaforum.pun.pl www.hkh.pun.pl